פארק קרסו למדע וסוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה מזמינם אתכם לפעילות מקוונת מגניבה וייחודית

לכבוד שבוע החלל הישראלי 2021 בהנחיית אליאנה תדהר וטום באום ובהשתתפות לי בירן!

הצטרפו אלינו לשידורים החיים באתר של סוכנות החלל הישראלית 

מתי?

יום רביעי, 27.1.21 | בין השעות 17:00-19:30

איך משתתפים? 

נכנסים לאתר של סוכנות החלל הישראלית

אפשר לצפות בשידור גם בעמוד הפייסבוק/ יוטיוב של סוכנות החלל

מה בתכנית?

אני ואתה נגלה את העולם – סיור חוויתי בעולם באמצעות לוחות GOOGLE

לטייל בעולם וביקום בלי לעזוב את הבית – אתם שואלים ואנחנו עונים – פאנל ילדים ייחודי 

מושבה על מאדים – תחרות יצירת המושבה המגניבה ביותר ( שליחת תמונות המושבה שבחרתם עד ל 24.1)

להסבר ופרטים על פעילות היצירה – מושבה על מאדים – לחצו כאן

פעילות קרינה בחלל וחליפת מגן של STEMRAD
כבר המון שנים אנחנו חוקרים כוכב לכת מאדים, וזאת כדי לענות על המון שאלות שעדיין לא ברורות לנו. על מנת לעשות חקר מאדים בצורה טובה יותר, נרצה לשלוח למאדים צוות חוקרים, אך המסע הארוך מסוכן לגוף האדם וביניהם סכנת הקרינה. מה היא קרינה מסוכנת לגוף האדם ואיך מתגוננים מפניה? מהם סוגי הקרינה הקיימים? ועוד

בלי חמצן אין חיים
מדינות העולם מנסות לבדוק אופציה ליישב את מאדים, אך נתקלו בקושי רב. משום שיש מחסור בחמצן במאדים הדרוש למחייה. על כן הם החליטו לפנות אליכם לעזרה.

עזרו להם להמציא מכשיר שייצר חמצן ויאפשר לאנשים שיגיעו להתיישב במאדים לנשום בקלות. האם תצליחו לעזור למדינות ליישב את מאדים או לא?
רוצים לנסות את זה בבית? נסו א זה בבית – אלקטרוליזה

התמצאות במערכת השמש
למרות הסגר, זכיתם בטיול משפחתי בחלל. מדובר בסיור וירטואלי במערכת השמש, אבל לא סיור רגיל, מדובר בסיור ראשון מסוגו בו אתם תטיסו את החללית שלכם ממקום למקום! עלו אל החללית המשפחתית שלכם, תפסו מקום ותתחילו את המסע. אתם מנווטים את החללית, וכל נווט טוב יודע כיצד לזהות באופן הטוב ביותר את המקום אליו הוא רוצה להגיע. כך תעשו גם אתם. כל חללית משפחתית תצטרך לפצח באמצעות תמונה ורמז מצורף את הנקודה הבאה אליה החללית תגיע. פיצוח הנקודות יאפשר לכל חללית משפחתית להגיע למקומות היפים ביותר במערכת השמש. בהצלחה!

עולים לחללית המשפחתית – התמצאות במערכת השמש

מרוץ לחלל
המרוץ לחלל הוא תוכנית טלוויזיה חדשה, שמשודרת לראשונה בפריים טיים אצלנו ביום החלל הבינלאומי. המשתתפים בפעילות יצטרכו לעבור משחק מוחות שבסיומו יזכו בתואר אלוף החלל. במרוץ יתחרו המשתתפים במעצמות שהגיעו כבר בעצמן לחלל כמו ארה"ב וברה"מ, אך מלבד זאת יתחרו גם בחברות פרטיות המשגרות לוויינים כמו SpaceX או Starlink . רק לאחר שיביסו את טובי המוחות בתחום יוכתרו כאלופי החלל. במהלך החידון יבחן הידע של המשתתפים אודות היסטוריית ההתפתחות של תחום החלל בכללי, ושל לוויינים בפרט. באמצעות שימוש באפליקציית קהות, יענו המשתתפים על שאלון כאשר הם מתחרים מול ארה"ב וברה"מ ואל מול חברות פרטיות שהן אלו שמנסות להביס אותן בקהות. מי שמסיים את הקהות במקום הראשון יוכתר כאלוף החלל (ניתן גם להכתיר סגנים במקום השני והשלישי).

מתחילים? לחצו כאן להתחלה מרוץ לחלל

מה משותף למיקורגל ומתקשורת לוויינים?
אילו היינו יכולים להשתמש במהירות האור כדי לטוס לירח, הייתה זו רק קפיצה קטנה עברנו, רבע שעה והיינו כבר שם. כיוון שמדובר במהירות כל כך אדירה נדמה לנו שגם הטיסה ברחבי כל מערכת השמש תמשך למספר שניות קטן, ממש כמו בסרטים. אבל אפילו במהירות האור מערכת השמש הייתה סוג של עיר גדולה. ולהגיע לכוכב מאדים הסמוך אלינו היה לוקח לפחות 35 דקות. אז על אף שלצערנו הרב מהירות האור אינה ברת שימוש לגופים פיזיים בעלי נפח ומשקל, אנחנו עדיין יכולים לחשב אותה! ובסוף אתם אפילו יכולים לאכול את התוצר.

תקשורת לוויינים
סגר בלי טלוויזיה או מחשב, בלי סרט או סדרה אהובה, בלי שיעורים בזום, בלי משחק פרוטנייט או כל משחק אחר כבר קשה לנו לדמיין. ואפילו השידור שלנו היום לא יכול היה להתקיים, אם לא היו לנו לוויינים. אך איך בדיוק הלוויינים מתקשרים? על שאלה זו אנחנו נענה במהלך הסיור המנה שלנו בתערוכת תקשורת

תקשורת לוויינים ביתית
כמה פעמים קרה לכם שבמהלך שידור סרט אהוב עליכם אתם רואים פסים אפורים מרצדים על המסך או באמצע השיחה, הנייד שלכם מתנתק ורשום אין קליטה. בפעילות נדגים לכם את החשיבות צורה, מיקום וכיוון של משדרים וקולטים של לוויינים ותוכלו גם להתנסות בבניית מקלט/משדר משלכם.

לשגר או לא לשגר- זאת השאלה
הלוויין הראשון שוגר לחלל השנת 1957 ומאז עוד אלפי לוויינים אחרים שוגרו לחלל, לוויינים תקשורת, צילום, ריגול ועוד רבים אחרים. לפי דיווח לפי משרד האו"ם לענייני החלל החיצון בשנת 2019 היו בחלל 4987 לוויינים ומאז שוגרו עוד ועוד לוויינים. התנאים של חלל החיצון שונים בצורה דרסטית מתנאים על כדור הארץ, לכן לפני השיגור, כל לוויין עובר סדרת מבחנים שייעודם לוודא שהלוויין יעמוד בתנאי הקיצון של החלל. על המבחנים האלה ועל הדרך לשליחת לוויין נשמע בראיון עם מומחה מתעשייה אווירית וקבוצת בני נוער מאופקים, אשר שיגרו לוויין במסגרת תכנית תב"ל.

 

 

 

ההשתתפות בפעילות היא ללא תשלום 

כולם מוזמנים

מחכים לכם 🙂