Additionally, paste this code immediately after the opening tag: ברוכה הבאה לצדק, ג'ונו - פארק קרסו למדע : פארק קרסו למדע

ברוכה הבאה לצדק, ג’ונו

לאחר מסע שנמשך כמעט חמש שנים הִגיעה החללית ג’וּנו אל כוכב הלכת צדק. ג’ונו אמורה לחקור את הרכּבו הפנימי של צדק, בתקווה שהמידע שיתגלה באמצעותה יעזור לנו להבין טוב יותר את סודות היקְום.

בשבועות האחרונים התרגשה קהילת המדענים כאשר הִגיעה החללית ג’וּנוֹ אל כוכב הלכת צדק. ג’וּנוֹ שוּגרה מנמל החלל קֶיפְּ קָנוָרֵָל בפְלוֹרידָה ב־ 5 באוֹגוּסְט 2011, והִגיעה לצדק לאחר כמעט חמש שנים, ב־ 4 ביוּלי 2016. ההגעה ליעד מרוחק לאחר מסע ארוך כל כך מרגשֶת, והמדענים מקווים כי המידע שיתגלה באמצעותה יאפשר לנו להבין טוב יותר את סודות היקְום.

מה קורה מתחת לעננים?

כוכב הלכת צדק הוא החמישי במרחקו מהשמש ובעל המָסָה הגדולה ביותר מבין כוכבי הלכת של מערכת השמש. קוֹטרוֹ גדול פי 11 מזה של כדור הארץ. הוא כוכב לכת גזי שאין לו קרקע מוּצקה, ומוּרכּב מכ־ 75 אחוז מֵימן וכ־ 25 אחוז הֶליום (במסה) וכן מעט אמוֹניה, מתאן, מים וסיליקטים.

שבע חלליות רובוטיות כבר ביקרו בסביבת צדק: פּיוֹניר 10 ו־ 11 ווֹיאָג’ֵר 1 ו־ 2 בשנות השבעים; ויוּליסֶס, קָאסיני וניו הורייזן בשנות התשעים ובשנות האלפיים, אך חללית המֶחקר היחידה שנכנסה למסלול סביב צדק הייתה גליליאו. היא חקרה את צדק ואת ירחיו ואף החדירה גשָּׁוֹשׁית מחקר לאַטמוֹספרֵה שלו. ג’ונו היא החללית השנייה הנכנסת למסלול סביב צדק. אך לגליליאו, להבדיל מג’ונו, לא היו כלים לחקור את הנעשה מתחת לעננים של צדק (מלבד הגשושית ששלחה אל האטמוספרה שלו). ג’ונו מתוכננת לנוע במסלולים אליפטְּיים, שלא כמסלולים המעגליים שבוצעו בעבר סביב צדק; אלה יסייעו לה לחקור את הנעשֶה מתחת לעננים שלו.

משימת המחקר העיקרית של ג’ונו היא לחפש רמזים לְמה שנמצא בליבּה של צדק, שיאפשרו לחוקרים להבין בין היתר כיצד הוא נוצר, מהו הֶרכּבו הפנימי, וכיצד המסה מתפּלֶגת בתוך כוכב הלכת: האם היא מפוזרת פיזור אחיד או שהחלק הפנימי והחלק החיצוני מסתובבים במהירויות שונות? האם יש גם אדי מים בין הגזים המרכיבים אותו (זכִרו שצדק עשוי בעיקר מגז). המידע שתאסוף ג’ונו עשוי לשפוך אור גם על השדה המַגנטֵי האדיר של צדק ועל זוהר הקְטָבים שלו.

העין של צדק

בשנת 1655 גילה האַסטרוֹנוֹם האיטַלקי ג’וֹבָאני קאסיני כתם אדמדם ברצועה המַשוונית הדרומית של צדק. הכתם, המוכּר גם בשם “העין של צדק”, עדיין נראֶה באטמוספרה של צדק, ולכן כנראה גילו הוא 350 שנה לפחות. לכתם צורה מוארכת וגוֹדלו עצום: רוחבּוֹ כ־ 25 אלף קילוֹמֶטרים ואוֹרכו כ־ 12 אלף קילומטרים. בעשרות השנים האחרונות אותרו וזוהו באטמוספרה של צדק כתמים נוספים, קטנים יותר. ג’ונו עשויה לסייע להבין כיצד המִבנה הפנימי של צדק מאפשר תופעות כמו הכתם האדום הגדול – שהוא בעצם סוּפה אדירה שמשתוללת כבר מאות שנים. ניתוח הנתונים עשוי גם לספק תשובות בנוגע לתופעות מֵטֵאוֹרוֹלוֹגיוֹת ורוחות באטמוספרה שלו, שעשויות להגיע למהירויות של כ־ 600 קילומטרים לשעה.

משימת ההשמדה העצמית

צדק הוא כנראה כוכב הלכת הראשון שנוצר אחרי השמש, ולכן תשובות לשאלות כמו כמה מים הוא מֵכיל ואם יש לו ליבּה סַלעית עשויות לספֵּק רמזים בנוגע לימים הראשונים של כוכבי לכת אחרים. ניתוח הנתונים יכול לתרום להבנה טובה יותר של היווצרוּת מערכת השמש שלנו.

משׂימתהּ של ג’ונו צפויה להימָשך כשנתיים. משך המשימה תלוי בכמות הדלק שתצרוֹך, ובשל החשיפה לקרינה עזה ולשדה מגנטי חזק צפויה עם הזמן פגיעה בתִפקוּד המכשירים האלקטרוניים. כשתסיים ג’ונו את משימתהּ בשנת 2018 מתוכנן שהיא תתרסק אל צדק, העשוי בעיקר מגז, ותוך כדי כך, בטרם תימָחץ בלחץ האדיר, תמשיך לשדֵר מידע. משימת ההשמדה העצמית מתוכננת בעיקר כדי להבטיח שהיא לא תתרסק התרסקות מִקרית על הירח אירוֹפּה. על אירופה, כמו שסיפרנו בעבר, עשויים להתקיים חיים, ולכן התרסקות שלה על פניו עלולה לזהם אותו בחומרים בִּיוֹלוֹגיים מכדור הארץ, ובכך לפגוע במחקר עתידי.

בשנת 2030 אמורה להגיע לצדק החללית ג’וּס (Juice) ראשי תיבות באנגלית: חוקר ירח הקרח שלצדק, משימה של סוכנות החלל האירופית שמתוכננת להיות משוגרת בשנת 2022. ג’וס מיועדת לחקור את הירְֵחים של צדק, ובייחוד לנסות לגלות אם יש מים נוזליים מתחת לשִכבת הקרח העבה המכסה את הירח אירופה ואם יש בהם סימני חיים.

יש לְמה לחכות!

אהבת?
שתף עם חבריך